Kuvaus
Schott 118 Classic Perfecto Nahkatakki Musta, Schottin valmistama moottoripyörätakki, musta, klassikkostatus, Marlon Brandon rotsimalli elokuvassa “The Wild One”, valmistaja Schott NYC – USA
Schott 118 Classic Perfecto Nahkatakki Musta
Tämän nahkatakin tuomaa enempää ei vintage -henkisyyttä löydetä. Schott 118 Classic Perfecto on juuri sitä tyyliä mitä valkokankaan pahat pojat vetivät ylle kuvatessaan niitä ajattomia kulttiklassikoita. Se sama ajaton tyylikkyys on säilynyt näihin päiviin asti, sillä Schott jatkaa perinteitä kunnioittaen klassikkorotsien valmistamista. Tämä takki on kaikkien nahkatakkien kuningas.
Materiaali
Lehmännahkaa. Pitäkää siitä huolta, niin se palvelee teitä pitkään. Sisuksen vuoraus, taskujen sisukset ja muut kangasosat ovat valmistettu miellyttävästä 100% polyesterista.
Koot
Tämä amerikkalainen istuva moottoripyörätakki valmistetaan Schottin Standard-mitoituksella. Takki ei siis ole kaikista tiukin tai kaikista löysin istuvuudeltaan. Alla takin mitat senttimetreinä koottain.
Puvunkoko – Rinnanleveys (cm) – Vyötärön leveys (cm) – Selän pituus (cm) – Hartianleveys (cm) – Hihanpituus (cm)
40 – 58 – 52 – 71 – 49 – 69
42 – 61 – 55 – 71 – 50 – 69
44 – 63 – 57 – 71 – 52 – 70
46 – 66 – 60 – 71 – 53 – 70
48 – 68 – 62 – 74 – 55 – 71
50 – 71 – 65 – 74 – 56 – 71
52 – 73 – 67 – 74 – 58 – 72
54 – 76 – 70 – 74 – 60 – 72
Muuta
Tämä malli ei ole turhaan ollut tuotannossa jo 20-luvulta saakka. Tämä malli on normaali mallia pidempi 28″ selällä (long-malli), jolloin alaselkä ei jää paljaaksi venytellessäkään. Valmistettu kokonaan USA:ssa. Koko 40 on eurooppalaisessa koossa 50, eli noin Medium -koko. Kaikissa taskuissa on vetoketjut, nahkavyö on kiinnitetty osittain takin helmaan napeilla, kun käsiä ojentaa eteenpäin takki joustaa jotta hihat eivät lyhenisi. Tämä on käytännöllinen toiminto kun ajat moottoripyörällä.
Tämä nahkatakki on saatavana myös myymälästämme osoitteesta Hitsaajankatu 13,00810 Helsinki. Kaikki Schott nahktakit ovat esillä myymälässämme, jossa voit sovittaa itsellesi oikean kokoisen nahkatakin.
Schott NYC: lyhyt historia
Schottin – lausutaan “Shott” – tarina alkaa vuodesta 1913, jolloin Fordin T-malli ilmaantui amerikkalaiseen katukuvaan. Samaan aikaan New Yorkissa kaksi veljestä, Irving ja Jack Schott, aloittivat sadetakkien valmistamisen Manhattanin Lower East Sidella kellarityöpajassaan. Nahkaiset takit nimettiin rakastavasti Irvingin lempisikarimallin, Perfecton, mukaan. Sadetakkien lisäksi Irving visioi uuden ajan motoristeille ajotakin, historian ensimmäisen moottoripyörätakin, jonka alkuperäinen lähtöhinta oli 5,50$ longislandilaisessa Harley Davidson -myymälässä. Schott Classic Perfecto Nahkatakki 118 Musta on niin ikään peruja tältä aikakaudelta.
Toisen maailmansodan aikaan Schott NYC oli jo tunnettu takkivalmistaja Yhdysvaltojen itärannikolla. Vahvoista materiaaleista ja laadukkaasta käsityöstään tunnettu Schott palkattiin tekemään valtava määrä takkeja amerikkalaisille asevoimille. Näiltä ajoilta ovat peräisin edelleen valmistettava alkuperäinen pitkän matkan pommikonemiehistöille tehty lämmin ja lampaanvillainen “bomber jacket” nahkatakki, joka tuli tunnetuksi sittemmin “B-3” nimellä. Laivastolle valmistetut erittäin paksusta melton-villasta tehdyt 740N “pea coat” -kansitakit nostettiin suoraan klassikkostatukseen, joten niitäpä valmistettiinkin B-3:n kanssa asevoimille seuraavat 60 vuotta.
Sodanajan jälkeen Yhdysvalloissa koettiin nuorisokulttuurin ennennäkemätön kasvu nopeiden autojen, pahojen poikien ja rock’n’rollin muodossa. Suosituista Schott Perfecto -moottoripyörätakeista tuli välittömästi kapinoivien katujengien vakiovaruste. Suosiolla oli kuitenkin kääntöpuolensa, sillä monet koulut kielsivät nahkatakkien käytön ja poliisinkin silmätikuksi oli helppo päästä pukeutumalla kuin kulttiklassikko “The Wild One” -elokuvan antisankari Marlon Brando. Tuon ajan ikonisimpia muotikuvia on totta kai vuodelta 1954, jolloin Marlon Brando ikuistettiin istumassa Harley Davidsoninsa päällä Schott Perfecton Lone Star -versio yllään. Suosio palasi takaisin entistä kovempana, kun 50-luvun loppuun mennessä kiellot kumottiin ja uusi nuorten kapinallisten sankari, James Dean, liikkui kaikkialla vain ja ainoastaan Schott Perfectonsa suojaamana. Schott 118 Classic Perfecto Nahkatakki Musta on juuri tuota samaa Perfecto-mallistoa leikkausta, vetoketjua ja nappeja myöten.
Schott nykypäivänä
Seuraavina vuosikymmeninä Schott NYC:n nahkatakkeja ja pilotteja ovat käyttäneet ahkerasti mm. The Ramones, Blondie, Sex Pistols, Rihanna, Bruce Springsteen, Kanye West, Lady Gaga ja Iggy Pop. Schott NYC:n nahkatakit ovat kiistatta yhä ja edelleen maailman parhaita, ja siksipä Salainen Agentti myy niitä jo kolmatta vuosikymmentä ylpeänä yhteistyökumppanina.
Tutustu myös Schott Cafe racer 141 nahkatakkiin tästä!
– Valmistaja Schott USA
– Marlon Brandon päällä elokuvassa The Wild One!
– Malli 118 Classic Perfecto
– Musta
– Klassikkotakki
– Paras, ikinä, missään
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.