Kuvaus
Käännettävä Sissitakki M05 Kuvioitu, ikoninen pitkä sotilastakki, samainen malli oli pitkään Puolustusvoimien varusteissa, klassikkostatus kotimaisissa armeijakuoseissa, valkoinen M05-talvikuvioitu vuori, moderni M05-metsämaastokuvio, runsaasti taskuja, kiristettävä vyötärö, napitettava ja säädettävä helma.
Käännettävä Sissitakki M05 Kuvioitu
Iloksemme voimme kertoa, että päivitetty M05-sissitakki saapui rytinällä Agentin varastoon! Suomalainen sotilasvarustus on toki ollut aina tyylikästä ja tarkoituksenmukaista kautta linjan, mutta vain yksi puku on “se” sissitakki ja tämä on se kaikista uusin 2.0-versio. Tämä kotimaisin voimin tuotettu käännettävä takki on jetsulleen samanlainen kuin tuo armeijassa käytetty pitkä maastotakki, aina takin materiaalista juuri sopivaksi kiristettävään istuvuuteen asti. Nyt tätä takkia voi käyttää siviilipuolellakin vapaasti ja tinkimätön toteutus, materiaalien laatu sekä vimosen päälle ryhdikäs inttilook ovat ne parhaat ominaisuudet. Tinkimätön toteutus meinaa tällä kertaa myös sitä, ettei takista lentele napit irti heti kättelyssä, kuten halvoissa jäljitelmissä. Tämä sissitakki on tismalleen samaa mallia ja aidoista materiaaleista kotimaisin voimin tuotettu. Kääntövuorellisuus tarkoittaa sitä, että metsämaastokuvioidun pinnan voi kääntää talviaikaan vaaleankirjavaksi M05:ksi. Takin voi myös napittaa helman osalta ylös, joten pitkä sissitakki muuttuu kätevästi lyhyemmäksi versioksi, jossa kuitenkin tuplasti eristystä takamukselle!
Sissitakkia löytyy useassa eri värissä!
Materiaali
Korkeimpien laatuvaatimusten mukaan valmistettua tuultapitävää polyamidi-ripstopia.. Lämpöä eristämään on lisätty Climashield® Apex (110g/m2) -vanua, joka on jopa paremmin lämpöä varaavaa kuin Puolustusvoimien käyttämä vuorimateriaali.
Paino
Tässä esimerkki painosta: XXL-koko painaa noin 1kg, eli muut koot ovat tästä +/- 50grammaa.
M05-metsämaastokuviointi
Suomen armeijan maastokuviot herättävät suuria tunteita, eikä M05-kuosi ole poikkeus. Tämä värisapluuna meinaa monille nuoremmille Agentin asiakkaille hikisiä muistoja kesähelteiltä, mutta nyt on kyseessä aidosti kylmään välikeliin ja maastossa yöpymistä varten ajateltu rotsi, joten takin sisävuori on tarvittaessa käännettävissä valkoiseksi luminaamioiduksi pintakankaaksi. M05 on mahtava kuviointi ja meidänkin mielestämme ainutlaatuisen suomalainen tyyliltään.
Ominaisuuksia:
*Sotilaallisen tyylin pitkä helma, kiristettävä vyötärö
*Takin voi napittaa helmasta lyhyeksi, joten tässä on tavallaan neljä takkiversiota yhdessä!
*Yhteensä kaksi tilavaa läpällä suojattua askua etupuolella sekä yksi hihatasku vasemmalla
*Hihoissa elastiset pannat
*Takki on kauttaaltaan suunniteltu sotilastoimintaa varten ja siten erittäin kestävä myös kaikista saumoista, kyynärpäistä ja rinnan seudulta
*Kauluksen saa nostettua ylös ja taitettua alas tarvittaessa
*Tilava huppu – kypäräkokoa
*Takin leikkaus ja laskostus ei haittaa ylävartalon liikeratoja, vaan mahdollistaa kaikenlaisen toiminnan ja akrobaattiset temput kiihkeänkin toiminnan keskellä
*Takki suljetaan vetoketjulla, joka puolestaan suljetaan napitettavan läpän alle
Sissitakin koot:
Takit on mitoitettu helmaltaan nilkkaan asti ja ylös napitettuna helma ulottuu pohkeeseen talvitakin tavoin. Takkien mitat kainalosta kainaloon (cm):
XS – 61
S – 64
M – 67
L – 70
XL – 73
XXL – 76
Kuvissa malli (178cm & 75kg) havaitsi sopivimmaksi L-koon takin ja tilaa jää vielä runsaasti tilaa lisäkerrastollekin!
Muuta
Intin uudet maastovermeet on tietenkin tehty taisteluolosuhteisiin kestämään sekä suojaamaan ja se todella näkyy kestävyyden lisäksi myös käytännöllisyydessä. Sekä maastotakissa että siihen sopivissa housuissa on runsaasti tilaa, liikuntaa myötäilevä leikkaus ja niihin littyviä käytännöllisiä ominaisuuksia, joten voit olla varma tavaroiden olevan hektisemmässäkin ulkoilutoiminnassa paitsi turvallisesti mukana, myös puhtaina ja ehjinä. Vetoketjutkin ovat aikamoisen vahvaa tekoa, joten sekä etuvetoketju että taskujen sulut kestävät taatusti käyttöä. Takin helmassa on lisäksi kiristys, joten istuvuutta pystyy hienosäätämään oman maun mukaan. Kaiken kruunaa mukava tuntuma yllä ja suoja kevät-kesä-syyskelien varalta. Näille takeille kannattaa ostaa kaveriksi M05-maastohousut!
– Suomen armeijan M05-mallistoa
– Maastotakki pitkällä helmalla
– Sotilaslaatua
– Säädettävä istuvuus
– Käännettävä
– M05-metsämaastokuvio/M05-talvikuviointi
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.